096 429 61 56 ple_net@ukr.net

Чому комп’ютери і гаджети гріються

чому гріється комп

Одна з основних проблем сучасної комп’ютерної техніки – перегрів. Він безпосередньо пов’язаний з постійним зростанням продуктивності, і вже навіть для смартфонів і комунікаторів поняття перегріву стає досить критичним – вони відчутно можуть нагріватися під час активної роботи додатків, що задіюють значну частину системних ресурсів. Ну а для комп’ютерів і ноутбуків перегрів давно вже став звичним явищем, і практично кожному користувачеві доводилося спостерігати, що відбувається, коли комп’ютер перегрівається – в більшості випадків він просто вимикається, і подібний захист передбачений практично у всіх виробників процесорів і материнських плат. Звичайно, це не означає, що якщо комп’ютер перегрівається він не може повністю вийти з ладу – цілком може, і ризику тут піддаються всі високошвидкісні компоненти комп’ютера, від планок оперативної пам’яті до відеокарти. Причин, того, в принципі небагато – це відмова діючої системи охолодження, недостатня її ефективність, або порушення умов експлуатації самим користувачем.


Кулери

У комп’ютерах система охолодження використовується комплексна, на основі пасивних елементів – радіаторів, встановлених на процесори, які дуже активно нагріваються в процесі роботи мікросхеми (графічний адаптер, наприклад), і активних – кулерів (вентиляторів), трубок водяного охолодження, та ін. Радіатори в принципі не можуть вийти з ладу, а ось для кулерів та іншого це дуже навіть можливо, причому для будь-якого комп’ютера. Звичайна запиленість може і повністю вивести з ладу з часом один або кілька кулерів, і знизити швидкість їх оборотів – як результат перегрів комп’ютера і раптові відключення. Може бути і пошкоджене будь-яким чином живлення кулерів, або випадково висмикнуте, це ж стосується і водяних систем охолодження. У будь-якому випадку, перше що потрібно перевірити при перегріванні комп’ютера – це працездатність кулерів, чи не шумлять вони, чи нормально продувають повітря. Регулярне чищення кулерів від пилу (а краще всього системного блоку), їх змазування, а також заміна термопасти між процесором і радіатором – це нехитрі і доступні кожному заходи, які запобігають майже всім можливим проблемам з перегрівом. Для нормальних умов експлуатації (вдома або в офісі) це досить робити хоча б раз-два на рік. Для промислових умов можуть бути зовсім інші вимоги – якщо комп’ютер постійно працює в умовах сильної запиленості або високої температури, то і регулярне обслуговування йому потрібно частіше. Втім, існують і спеціальні варіанти дорогих корпусів для промислових умов, що забезпечують поліпшене охолодження і захист від пилу.


Апгрейд

Так само відповіддю на питання чому комп’ютер перегрівається може бути якийсь апгрейд, або розгін, з яким чинна системи охолодження може не справлятись. Наприклад, якщо в комп’ютер встановився більш потужний графічний адаптер, ще кілька жорстких дисків, і кілька планок пам’яті, то стандартний кулер, який був в корпусі при покупці, вже не впорається з охолодженням нового обладнання так ефективно. Ще більше це актуально для розгону процесорів, і не дарма всі оверклокери приділяють особливу увагу модернізації системи охолодження – аж до використання рідкого азоту та ін. В найпростішому вигляді подібна модернізація може означати покупку і установку могутнішого кулера, а ще краще – декількох додаткових охолоджуючих кулерів. У звичайному корпусі цілком достатньо місця для установки хоч чотирьох кулерів, зробити це зовсім нескладно. Головне тут правильно організувати повітряний потік – він повинен заходити з одного кінця (зазвичай спереду, або зверху – через блок живлення) проходити по всьому корпусу, особливо по компонентах які активно гріються, і виходити з іншого кінця. Якщо всі кулери працюють тільки на вдув, або тільки на видув, то толку від такого охолодження буде мало.

Чому саме комп’ютер перегрівається перевірити досить легко – в загальному випадку досить буде інформації з BIOS. Дуже багато для цього є спеціалізованих програми, які будуть прямо в Windows показувати температуру в реальному режимі часу всіх пристроїв, на яких тільки встановлені відповідні датчики, а також будуть показувати додаткову важливу інформацію – наприклад, швидкість обертання кулерів. Дуже добре в плані проходження повітряних потоків організовані серверні корпусу – там відразу встановлено багато кулерів в ряд, які втягують холодне повітря і проводять його через весь корпус, причому завдяки використанню спеціальних пластикових заглушок і перемичок повітряні потоки окремо охолоджують кожен процесор, і не перемішуються між собою . Стандартне проходження повітряного потоку – від передньої панелі до задньої, дуже рідко зустрічається в іншому виконанні. Крім самого повітряного потоку важлива і конструкція корпусу – в якомусь дешевому корпусі може просто не вистачати вентиляційних отворів. Тут можна дуже просто вирішити проблему хоча б зняттям бічний кришки – але це збільшить запиленість.


Неправильна експлуатація

Дуже часто питання що робити, якщо комп’ютер перегрівається виникає через його неправильну експлуатацію, а особливо ноутбуків і нетбуків. Вентиляційні отвори на корпусі ні в якому разі не можна закривати, вони для того і призначені, щоб охолоджувати комп’ютер. Якщо такі отвори розміщені на бічних кришках, або на верхній кришці десктопного (горизонтально-орієнтованого) системного блоку, то їх закриття дуже швидко призведе до серйозного перегріву. Особливо це помітно при використанні комп’ютера при вже високій температурі в приміщенні – для надмірного перегріву може бути досить і декількох хвилин. Є дуже багато варіантів корпусів, в яких використовується не така і потужна система охолодження, або взагалі тільки пасивна, на радіаторах (дуже актуально для будь-яких безшумних систем, на так званих “холодних” малопотужних процесорах), або з малопотужними кулерами, і без можливості будь-якої їх модернізації (це стосується практично всіх існуючих ноутбуків і нетбуків). При сучасній швидкодії процесорів перегрів таких пристроїв може бути фатальним, досить навіть випадково закрити отвори для вентиляції ноутбука – а їх не так і багато, розміщені вони зазвичай на боці, як вже через кілька хвилин він може дуже сильно нагрітися, і вимкнутися вже назовсім. Ефект перегріву настільки сильний, що відчувається і вже на вимкненій системі – корпус комп’ютера може бути цілком гарячим на дотик, як і нижня частина ноутбука. В цілому це може повністю вивести з ладу чіпсет, процесор, або інші дорогі компоненти комп’ютера або ноутбука. Тому до їх розміщення потрібно підійти серйозно і відповідально – не розміщувати системний блок впритул до стінок в так званих тумбочках в комп’ютерних столах, не ставити монітор зверху на отвори в десктопному корпусі, не ставити ноутбук на м’які меблі (як варіант, можна використовувати спеціальні охолоджуючі підставки , в тому числі і з активним охолодженням).


Більше інформації про різні комп’ютерні програми  та комп’ютерну начинку(залізо) тут.

Сервісний центр “Пленет” займається ремонтом та налагодженням комп’ютерної та побутової техніки в Івано-Франківську та області.Також можливо Вас зацікавлять інші послуги які ми надаємо ( підключення інтернету, встановлення систем відеоспостереження) Звертайтеся по телефонах вказаних нижче, залишайте онлайн заявки та пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com