Наші офіси: м.Галич м-н.Різдва 7а;м. Івано-Франківськ вул.Кармелюка 4

(3431) 22-784 ple_net@ukr.net

Огляд систем контролю касових операцій

касовий апарат plenet

Наші ціни на монтаж і обслуговування систем відеоспостереження в цьому прайс-листі.


Що таке контроль касових операцій?

Ринок ритейлу стрімко зростає, великі гравці в вигляді українських торгових мереж конкурують з відомими ритейлерами з Заходу. Середні і невеликі магазини відвойовують свою нішу або скуповуються сильнішими гравцями, не витримавши конкуренції. Щодня будуються великі торгові центри по всій Україні, які справно заповнюються орендарями. Що їх усіх об’єднує? Всі учасники ринку, під назвою «Ритейл», стикаються з однією спільною напастю – шахрайство, розкрадання та інші численні порушення. У цій статті розглянемо, як вирішити ці проблеми з точки зору забезпечення безпеки в торговому підприємстві. Здавалося б, одна біда на всіх, але не всі знають, що способів ефективного вирішення цієї проблеми на сьогоднішній день існує безліч. У цьому огляді розглянемо найсучасніші рішення в галузі запобігання втрат в роздрібній торгівлі, які об’єднуються під загальною назвою – контроль касових операцій (або точніше відеоконтроль касових операцій).

 

Ми розділили параметри тестування на групи, за якими будемо розглядати і порівнювати одну систему з іншою. Вибравши найактуальніші і найважливіші параметри, на погляд сервісного центру Пленет, за якими необхідно вибирати систему відеоконтролю касових операцій. Серед цих параметрів:

способи інтеграції з ККМ(контрольно касова машина);
інтеграція з відеосистемами / ip-камерами;
пошук по чеках; пошук по чеках з аналітикою;
інтеграція з ККС;
звіти;
інтерфейс програми.
Розглянемо коротко, чому саме ці параметри є на нашу думку, найбільш важливими, а також на що вам необхідно звернути пильну увагу при виборі системи контролю касових операцій.

Способи інтеграції з ККМ. За способами інтеграції системи контролю касових операцій діляться на два типи: перший – інтеграція з контрольно-касової машиною (ККМ) через COM-порт за протоколом передачі даних RS-232; другий – інтеграція з контрольно-касової системою (ККМ) через локальну мережу по протоколу TCP / IP.

Перший тип інтеграції з’явився на зорі виникнення систем контролю касових операцій в 2001-2003 роках, тому що це найпростіший метод, що дозволяє передати текст чека в систему відеоспостереження і відобразити інформацію з касової стрічки на відеопотік. Цей метод дозволяє отримати дані з будь-якого касового апарату, врізавшись в COM-порт або LPT-порт принтера чеків. Переваги: простота реалізації, дешевизна. Недоліки: в систему потрапить виключно інформація з чека, в якому, як правило, відсутні необхідні для аналізу службові команди, такі як: повернення товару, скасування чека, відкриття грошового ящика і інші найбільш підозрілі касові операції. Неможливість подальшої точної вибірки всіх проблемних місць і перегляду тільки підозрілих операцій по заданих подіях. Цей спосіб підходить для маленьких магазинів з 1-2 касами.

Другий метод інтеграції більш прогресивний, але більш складний і витратний, оскільки для його здійснення необхідно допрацьовувати софт з боку розробника касової системи, але головна доробка відбувається з боку розробника системи відеоконтролю. Даний спосіб інтеграції надає унікальні можливості для аналізу і обробки всіх транзакцій, що відбуваються на касовому вузлі. Цей спосіб дозволяє записати і знайти всі самі підозрілі службові команди на касах, такі як скасування чека, сортування, повернення товару, відкриття грошового ящика, скасування чека та ін. Переваги: Найбільш просунутий метод інтеграції. Можливість запису не просто всіх чеків, але і всіх службових подій з касових терміналів через локальну мережу. Цей метод дозволяє робити складний суміщений пошук підозрілих транзакцій і вибірковий аналіз проблемних місць у службових командах відразу на декількох вузлах касової системи. Недоліки: Складність реалізації. Необхідне залучення експертів. Висока ціна. Цей метод найкраще підходить для супермаркетів, розподілених мережевих магазинів, гіпермаркетів.

Інтеграція з відеосистемами / ip-камерами. Представлені системи підтримують різні способи роботи з відеосистемою. Відеозображення – одна з найважливіших складових системи відеоконтролю касових операцій, адже саме якість зображення буде визначальним фактором при виявленні факту шахрайства або порушення. Цей параметр включили в огляд також через бурхливе зростання ip-технологій в області відеоспостереження. А також через часте звернення клієнтів з проханням отримати відеозображення максимальної якості та гарної розподільної здатності, що сьогодні легко забезпечується застосуванням мегапіксельних ip-камер.

Пошук по чеках. Цей параметр вказує на можливість пошуку касових транзакцій в архіві подій, які були записані з касового вузла. Це простий пошук чеків по заданому значенню серед всіх записаних чеків. Наприклад, пошук за прізвищем касира, пошук по сумі чека, пошук за назвою товару, пошук по знижці і т.д… Переваги: простий пошук за всіма чеками по заданому параметру. Немає необхідності спец. навчання оператора. Недоліки: Занадто широкий результат вибірки, якщо касових вузлів і чеків в системі багато, що призводить до неможливості перегляду та аналізу всіх підозрілих подій на всіх касах. Неможливо знайти складні махінації, пов’язані з поєднанням двох і більше транзакцій на касових вузлах.

Пошук по чеках з аналітикою. На відміну від простого пошуку по чеках, пошук з аналітикою надає можливість розширеного вибору підозрілих чеків за сукупністю параметрів, що задаються, а також комбінування різних видів пошуку. Даний пошук був названий аналітичним, тому що дозволяє вибрати і переглянути тільки самі підозрілі події на касах, що збільшує ефективність використання такого методу пошуку. Наприклад, пошук всіх чеків зі скасуванням останніх позицій; пошук по всіх чеках при довгих інтервалах між скануванням товару. Недоліки: Необхідний певний навик роботи і навчання оператора. Переваги: Результат вибірки максимально ефективний. Мінімум переглядів помилкових подій. Можливість пошуку складних махінацій за кількома параметрами.

Інтеграція з касовими системами. Список інтеграцій по локальній мережі з різними контрольно-касовими системами (ККС). В даному пункті ми розглянемо наявність готових інтеграцій для впровадження на різних об’єктах торгівлі. Розробники систем контролю касових операцій, касового софта, а також інтегратори постійно роблять програмні напрацювання в галузі впровадження систем відеоконтролю, які необхідно враховувати при виборі системи автоматизації торгівлі і при виборі системи відеоконтролю касових операцій на об’єкті. Даний параметр дуже важливий при виборі системи контролю касових операцій для існуючих систем торгівлі, і вкрай необхідний, якщо ви тільки почали вибирати систему автоматизації торгового підприємства «з нуля». Від якісної інтеграції двох систем залежить подальша зручність і ефективність роботи системи контролю касових операцій.

Звіти. Ця функція покликана полегшити збір інформації та пред’явлення фактів втрат або шахрайства на касовому вузлі. Без звітів або зрозумілого формування результатів аналітичної роботи оператора важко оцінити ефективність системи відеоконтролю і ще важче оцінити фактичні втрати торгового підприємства. Тому цей фактор також необхідно враховувати, при виборі оптимальної системи безпеки для торгового підприємства.

Інтерфейс системи. Не менш важливий параметр для будь-якої системи, з якою доведеться працювати фахівцю сервісного центру або замовнику. Ні для кого не секрет, що український споживач чимале значення надає дизайну товарів, тобто в даному випадку замовника хвилює естетичний зовнішній вигляд програми, дружній інтерфейс, приємний вигляд кнопок та інші тонкощі, на які іноді розробники закривають очі.

Підсумки огляду

Загальний підсумок тестування показує, що системи контролю касових операцій розвиваються на українському ринку дуже інтенсивно. Основні розробники не стоять на місці і намагаються не відставати один від одного в розробці новітніх функцій системи відеоконтролю касових операцій, таких як: експертні напрацювання в області готових фільтрів і вибірок, зручні формати звітів для користувача, інтеграція з сучасними ip-відеосистемами та ін…

Значним прогресом є тенденція до використання експертних напрацювань в області зниження втрат в торгівлі для створення готових звітів і сценаріїв. Це необхідно для ефективної вибірки з великої кількості транзакцій максимально підозрілих подій, пов’язаних з шахрайством, розкраданням або порушеннями касової дисципліни. Така можливість полегшує користувачеві величезну рутинну роботу, тому що дозволяє при наявності мінімальних навичок використовувати систему відеоконтролю касових операцій для ефективного запобігання втрат в торговому підприємстві.

Також хочеться відзначити, що професійні виробники систем відеоспостереження почали не тільки включати в своє портфоліо модулі контролю касових операцій, а й розвивати ці системи в своїх розробках. Вузькоспеціалізовані розробники систем контролю касових операцій максимальні зусилля приділяють зручності пошуку в своїх системах підозрілих операцій і на ефективність роботи рядового користувача (оператора) з їх системами.

Сподіваємося, що наші експертні зауваження до систем послужать приводом поліпшити продукт і зробити його ще краще для користувача і інсталятора за всіма параметрами. Надіюся що перед тим як приступати до встановлення системи безпеки ви звернете увагу на рекомендації інтернет провайдера Пленет і зробите правильний вибір.


Більше корисної інформації про системи відеоспостереження тут.

Сервісний центр Пленет може вам провести аналіз та встановити відеоспостереження (камери відеонагляду) в Івано-Франківську чи по області за цінами які Вас приємно вразять. Також можливо Вас зацікавлять інші послуги які ми надаємо (встановлення інтернету, ремонт техніки). Звертайтеся по телефонах вказаних нижче, або пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com.