Наші офіси: м.Галич м-н.Різдва 7а;м. Івано-Франківськ вул.Кармелюка 4

(3431) 22-784 ple_net@ukr.net

Історія розвитку комп’ютерних мишок

Історія компютерної мишки

Про те, що комп’ютер не може бути без пристрою введення інформації, іншого ніж клавіатура, користувачі перших комп’ютерів і не здогадувалися. Та й перший прототип комп’ютерної мишки, представлений громадськості в кінці 1968 року виглядав на стільки скромним, непотрібним і навіть зайвим у чіткій схемі управління комп’ютером, що перший комп’ютер, в комплект якого включили миша, був представлений тільки в 1981 році. Перша миша мала три кнопки і коштувала, в сьогоднішніх цінах з урахуванням інфляції, близько 1000 доларів США. З тих пір почалася урочиста хода комп’ютерних мишей по світу, і сьогодні важко уявити комп’ютер без мишки.

Особливість комп’ютерної мишки, як пристрої введення інформації, полягає в тому, що завдяки наявності спеціальних сенсорів вона сприймає своє переміщення по робочій поверхні, а з недавнього часу – і в просторі, і передає цю інформацію комп’ютеру. Програма комп’ютера у відповідь на ці переміщення виробляє на моніторі дії, що відповідають напрямку і віддалі переміщення. Таким чином, користувач управляє курсором, а за допомогою кнопок і рухомого коліщатка мишки – подає необхідні команди.

Особливістю мишки, як комп’ютерного пристрою, є його універсальність. Практично всі основні функції, які випускаються сьогодні в світі комп’ютерних мишок, управляються одним протоколом, що дозволяє без установки драйверів на будь-якому сучасному комп’ютері працювати з будь-якої мишею. Драйвер необхідний для реалізації додаткових можливостей кожної окремої моделі, і він поставляється в комплекті з комп’ютерною мишкою.

Як тільки мишка стала визнаним елементом кожного комп’ютера, вона почала стрімко еволюціонувати. Найбільше, в порівнянні з «первісним варіантом», змінилися датчики переміщення.


Механічні датчики переміщення.

У першій комп’ютерної миші, яка не знайшла широкого застосування, з корпусу виступали два взаємно перпендикулярних коліщатка. З їх допомогою курсор переміщався наліво-направо, вгору-вниз. Недоліки такого управління були настільки відчутні, що дуже швидко знайшли альтернативний спосіб передавати рух руки на екран монітора.

Суть його в тому, що рух руки з мишкою передається на виступаючу з корпусу прогумовану сталеву кульку. ЇЇ гумове покриття і вага дозволяють добре зчіплюватися з робочою поверхнею (стіл, килимок). Два ролика, щільно притиснуті до кульки під прямим кутом передають її рух на відповідні датчики, які, в свою чергу, перетворюють їх в електросигнали. Такий привід, майже чверть століття панував в комп’ютерному світі і називається кульковим. Недоліком його було те, що відносно швидко кулька переносила бруд з робочої поверхні на індикатори руху різних типів, що негативно позначалося на працездатності і мишки, і комп’ютера в цілому. Ці недоліки, все ж, дозволяли кульковому приводу успішно перемагати альтернативні варіанти комп’ютерної мишки аж до того часу, поки не з’явилися оптичні мишки другого покоління.

Кулькова мишка


Оптичні датчики переміщення.

Оптичні датчики переміщення витіснили механічні тому, що дозволили значно збільшити роздільну здатність детектора (вони чіткіше і точніше фіксують переміщення корпусу мишки щодо робочої поверхні) і більш надійні в роботі. Так звані оптотронні пари з непрямоим оптичним зв’язком застосовувалися в деяких моделях мишок з кульовим приводом. Вони стежили за рухами кульки всередині корпусу мишки. Ідея оптичних датчиків полягала в тому, щоб світлодіоди безпосередньо відстежували переміщення робочої поверхні щодо корпусу мишки.

Схема роботи оптичного датчика переміщення першого покоління багато в чому перейняла принцип роботи, випробуваний в комп’ютерних мишках з кульовим приводом. Випромінюючий світлодіод направляв пучок світла на робочу поверхню (комп’ютерний килимок), а другий світлодіод сприймав відображення по частоті мелькання полосок. Недоліком різних схем таких датчиків була необхідність використовувати тільки спеціальну робочу поверхню (робочий килимок) зі заштрихованими перпендикулярними або ромбовидними лініями. Килимок від однієї мишки не підходив до інших, і вони не випускалися окремо. У разі механічного пошкодження потрібно міняти і килимок, і мишку. До того ж, в місцях забруднення килимка, датчик не сприймав штрихи. Обов’язковою умовою коректної роботи мишки була також необхідність орієнтувати її відносно килимка.

Перше покоління оптичних мишок

Друге покоління оптичного датчика влаштовано набагато складніше. Світлодіод в нижній частині мишки підсвічує поверхню, яку постійно сканує мініатюрна камера з частотою більше 1000 разів в секунду. Спеціальний процесор в корпусі мишки звіряє послідовні зображення і передає відомості про зміну координат в комп’ютер. Перевага оптичних мишей другого покоління в тому, що вони не вимагають спеціального килимка і не мають потребу в чищенні. Спочатку передбачалося, що малюнок робочої поверхні не має значення. Однак це виявилося не так. Помилки графічного процесора відображаються на екрані хаотичними рухами курсора.

Як вихід, деякі моделі мишок обладнуються подвійним датчиком, що дозволяє процесору аналізувати відразу два переміщення. Але це може призвести до спотворень при роботі комп’ютера з графічними програмами.

Друге покоління оптичних мишок

Наступним поколінням оптичних датчиків, є лазерні датчики. Для підсвічування вони використовують напівпровідниковий лазер, що дозволяє домогтися кращої надійності і більш високою роздільною здатністю. Також для такої мишки характерно низьке енергоспоживання. Візульно лазерна миша відрізняється від оптичної тим що не випромінює червоного світла.

Лазерна мишка


У багатьох випадках хвостик мишки, тобто провід який з’єднує її з комп’ютером, просто заважає. Так виникла ідея бездротової миші. На сьогодні випробувані і використовуються практично всі способи передачі інформації між мишкою і комп’ютером: радіочастотний, інфрачервоний, Bluetooth, а деякі «просунуті» бездротові мишки використовують протокол Wi-Fi.

Зв’язок по радіо між мишкою і комп’ютером здійснюється на частотах 27 МГц і 2.4 ГГц. Перші дешевше, але швидкість обміну інформацією нижче (курсор при різких рухах буде гальмувати) і на невеликій відстані від комп’ютера мишка може не діяти. Мишка з радіочастотою 2.4 ГГц добре працює навіть через стіну, з сусідньої кімнати, але, так як більшість електроприладів працюють на цій частоті, можуть виникнути перешкоди. Радіочастотний спосіб потроху відходить у минуле. Його перевага – великий радіус дії – став тим недоліком, який змусив шукати альтернативні способи передачі інформації.

Недолік інфрачервоної зв’язку в тому, що будь-яка перешкода на шляху світлового сигналу між мишкою і комп’ютером блокує її роботу.

Безпровідна мишка

Але технології не стоять на місці, і зараз вже вже є багато пристроїв введення інформації, які по своєму функціоналу випереджають мишки, але і коштують значно дорожче.


Більше інформації про різні комп’ютерні програми  та комп’ютерну начинку(залізо) тут.

Сервісний центр “Пленет” займається ремонтом та налагодженням комп’ютерної та побутової техніки в Івано-Франківську та області.Також можливо Вас зацікавлять інші послуги які ми надаємо ( підключення інтернету, встановлення систем відеоспостереження) Звертайтеся по телефонах вказаних нижче, залишайте онлайн заявки та пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com