Наші офіси: м.Галич м-н.Різдва 7а;м. Івано-Франківськ вул.Кармелюка 4

(3431) 22-784 ple_net@ukr.net

Чому “тормозить” ваш комп’ютер і що з цим робити?

компютер тормозить

Таке поняття, як “гальмування” комп’ютера трапляється часто-густо. Наші майстри по ремонту техніки постійно стикаються з цим – вдома і на роботі, і подібні проблеми тривають уже десятиліттями, з часів найперших IBM PC. Але тоді, на початку 80-х, комп’ютери дійсно були слабкими по потужності. Будь-який сучасний бюджетний комп’ютер з магазину продуктивніший в тисячі разів. Закон Мура, згідно з яким продуктивність процесорів комп’ютерів повинна подвоюватися кожні два роки діє до сих пір, але ж йому вже майже 50 років. І кінця цьому процесу вдосконалення комп’ютерів не видно – з’являються все більш швидкі SSD-накопичувачі, швидша пам’ять, високошвидкісні інтерфейси. Але проблема “гальмування” проте не йде нікуди. І будь-який сучасний комп’ютер з декількома гігабайтами оперативної пам’яті і четирьохядерним процесором, під керуванням Windows 7, так само висне в самий невідповідний момент, як і його побратим 15-річної давності, з 16 Мб ОЗУ, жорстким диском на 4,3 Гб, і процесором в 166 МГц, з Windows 98. Причому гальмувати може комп’ютер з будь-якою операційною системою, будь то Windows або Linux. Чому так виходить?


Комп’ютер – не смітник!

Основна причина, власне, одна – вона в програмному забезпеченні, і його конфліктах – з залізом, з операційною системою, з драйверами, зі службовими програмами, один з одним. Кожен середній комп’ютер має сотні встановлених програм, причому велика частина з них ще й запускається автоматично при завантаженні ОС. Комп’ютер гальмує через них. Якщо взяти той же комп’ютер з магазину з “голою” операційною системою – він не буде гальмувати. Він буде цілком нормально працювати, хоча б тому що весь софт, який відразу поставляється з операційною системою, багаторазово протестований, і повинен нормально працювати. Ось тільки користувач ж не для того купував комп’ютер. Він тут же почне встановлювати на нього щось ще. Ігри, утиліти, драйвера і супутнє ПЗ для фотоапарату / телефону / смартфона / електронної книги, антивіруси, фаєрволи, “прискорювачі інтернету”, і сотні інших програм … І біда зовсім не в тому, що більшість користувачів самі слабко усвідомлюють що вони ставлять , навіщо, які можуть бути наслідки, і як хоча б все це безпечно видалити. Біда в іншому – в самих авторах цього багатоликого програмного забезпечення. Вони допускають безліч помилок, які не тестують свої програми на різноманітному залізі, різних ОС, і різних умовах використання. Пишуть програми зовсім не враховуючи нових технологій і можливостей комп’ютерів. Пишуть програми, яким можуть знадобитися інші програми, якісь компоненти операційної системи, якісь певні її налаштування, і інше, і інше. Результат цього досить жалюгідний – наприклад, нова гра може мимоволі поміняти якісь системні бібліотеки, і операційна система почне гальмувати. Або нова утиліта для чогось постійно висить у фоні і жере до половини системних ресурсів.

Окрема проблема якщо комп’ютер гальмує – антивіруси. Сучасні антивірусні пакети настільки нещадно жеруть системні ресурси, що навіть на самих топових системах це виливається в години простою щотижня. Години – коли нічого не можна зробити, тому що антивірус саме в цей момент вирішив щось перевірити. Фактично, будь-яка програма, що працює постійно в пам’яті, може призводити до гальмування комп’ютера. З цього випливає і технологія боротьби з гальмуванням – наведення порядку в своїх програмах, повного порядку. Насправді це зовсім не так складно, як здається, і є навіть самому недосвідченому користувачеві. На комп’ютері можуть бути тисячі програм, але для нормальної його роботи важливо розібратися не з усіма ними, а лише з тим ПО, яке працює постійно. Основний принцип спостереження тут дуже простий, і він однаковий для будь-яких операційних систем. Наприклад, комп’ютер моторошно гальмує в якийсь певний момент. У цей момент потрібно подивитися всі запущені програми / процеси. Зробити це частково можна за допомогою Диспетчера завдань Windows – вкладки додатки, швидкодія і процеси. У Linux краще підійде команда top.


Слідкуйте, що їсть ваші ресурси.

Додатково може стати в нагоді і якесь ПЗ, яке моніторить загруженість системи (в Windows 7 і вище це можна зробити засобами ОС). Але потрібно пам’ятати, що сама робота такого ПЗ також займає системні ресурси, тому краще мінімізувати кількість інструментів. У диспетчері завдань вкладка швидкодії відразу покаже стан системи, а вкладка процеси – який процес займає багато пам’яті і процесорного часу. Сама по собі ця вкладка дуже важлива, і чим менше там процесів – тим краще. В принципі, тільки по імені процесу можна вже розібратися – потрібен він чи ні. По конкретному імені можна легко знайти в інтернеті, за що цей процес відповідає, і чи потрібен він. Найкраще тут користуватися навіть не Диспетчером завдань, а сторонньою програмою, наприклад, Process Explorer з пакету Sysinternals. Творець цього дуже функціонального програмного продукту – Марк Руссинович, один з розробників Windows. Він показує запущені процеси відразу в ієрархічному вигляді (який процес яким був запущений), показує компанію, яка розробила програму, процес якої виконується, показує шлях до виконуваного файлу (простим наведенням мишки на назву процесу) і багато іншого.

Отже, що робити коли комп’ютер гальмує і перегляд процесів виявив один або кілька процесів, які займають процесорні потужності і пам’яті більше інших. Далі слід проаналізувати – що це за процеси? Від якої вони програми, що їх запускає, чи потрібні вони? Тут може бути дуже багато варіантів: мультимедіа програвач, незрозуміло що робить фаєрвол, блокуючи все підряд, браузер, в якому відкрито під сотню вкладок. Все це – причини, за якими може гальмувати комп’ютер, і всіх їх треба вирішувати починаючи від тих програм, які займають ресурсів найбільше. Стандартний підхід такий: встановлено, що постійно працює якийсь процес, який забирає надто багато пам’яті, визначено, що програмний продукт, чий процес це робить, не особливо потрібен, або може бути замінений іншим, і далі слідує видалення цього програмного продукту. Або, як варіант, хоча б видалення цієї програми з автозавантаження. Автозавантаження – це зовсім не одна папка в меню Пуск, це добрий десяток різних місць в операційній системі. Ви можете переглянути їх через редактор реєстру, а можна скористатися утилітою типу HijackThis. За допомогою HijackThis можна дуже швидко локалізувати і відключити всі непотрібні програми і навіть служби з автозавантаження. Звичайно, це робити треба обережно, і перед відключенням чогось спершу зробити резервну копію системи і докладно прочитати про той продукт, який планується до відключення. Природно, треба перевірити і налаштування ОС – може там взагалі відключений swap, або він робиться на більш повільний жорсткий диск. Далі, після виключення чогось з автозавантаження (тут важлива поступовість, не треба відключати все підозріле відразу), потрібно перевантажити комп’ютер і подивитися, чи змінилася продуктивність. Якщо немає – повторити з іншою програмою, комбінувати відключення з автозавантаження декількох програм, в ідеалі – відключення всього непотрібного. Насправді, багато програмістів настільки бездумно пишуть свої програми, що складається враження, ніби вони не уявляють про можливість існування іншого ПО, яке також захоче попасти в автозавантаження при інсталяції. Ще дуже важливо при інсталяції чогось завжди уважно читати, що пропонується зробити. Якщо цього не робити і в усьому погоджуватися з пропозицією інсталятора, то дуже швидко система буде забита всяким мотлохом – Яндекс.Бар і нікому не потрібні пошукові плагіни в браузерах, десятки програм в автозавантаженні, до того ж охочих оновлюватися щодня, і інше.

Захаращену систему дуже легко розрізнити хоча б по тому, що в правому нижньому кутку сістрея, біля годинника, там завжди повно іконок різних програм. Їх там бути не повинно багато, і в автозавантаженні програм теж не повинно бути багато, антивірус / файрвол повинен бути тільки один, причому дуже добре перевірений і налаштований, і не повинен вклинюватися сам по собі в роботу користувача. В ідеалі, після певної роботи, зробленої методом проб, в автозавантаженні залишиться тільки дійсно потрібне програмне забезпечення. Наступний крок – переглянути настройки всього цього ПО, і відключити автоматичне оновлення там, де цього не потрібно. Те ж стосується і автоматичного оновлення самої операційної системи – це може бути причиною багатьох проблем, так як, по суті, це лише бездумна установка незрозуміло чого. Якщо вже оновлювати – то тільки дійсно в разі потреби, окремими файлами оновлень, і не регулярно.


Якщо всі перераховані вище заходи прийняті, а комп’ютер як і раніше продовжує гальмувати, то причина може бути в пошкодженні конкретного ПО, або в самому залізі. В першому випадку є тільки один вихід – перевстановлення ОС. В другому вичислити і замінити необхідну деталь. Якщо ж ви самі не змогли нічого добитися, то вам тоді потрібно звернутися в наш сервісний центр Пленет і ми обов’язково “поставимо на ноги” вашу техніку.


Більше інформації про різні комп’ютерні програми  та комп’ютерну начинку(залізо) тут.

Сервісний центр “Пленет” займається ремонтом та налагодженням комп’ютерної та побутової техніки в Івано-Франківську та області.Також можливо Вас зацікавлять інші послуги які ми надаємо ( підключення інтернету, встановлення систем відеоспостереження) Звертайтеся по телефонах вказаних нижче, залишайте онлайн заявки та пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com