Наші офіси: м.Галич м-н.Різдва 7а;м. Івано-Франківськ вул.Кармелюка 4

(3431) 22-784 ple_net@ukr.net

Що таке Bluetooth і як воно працює

Блутуз і все що пов'язане

Звична всім технологія Bluetooth (блютус), яка сьогодні використовується майже в кожному мобільному пристрої, була розроблена порівняно недавно, в 1998 році (роботи над нею почалися з 1994 року). Ця технологія використовується повсюдно для створення простих бездротових персональних мереж (WPAN – Wireless personal area network) з метою передачі даних між різними типами пристроїв – ноутбуками, комп’ютерами, КПК, смартфонами, принтерами, фотоапаратами, різної гарнітурою. Передача даних відбувається на надійній та повсюдно доступній радіочастоті, використовуваної для зв’язку на ближніх відстанях (в ідеалі на відстані до 200 метрів, без прямої видимості, обов’язкової для стандарту IrDA, в різних приміщеннях, через перепони, стіни і стелі). Втім, різні перешкоди досить сильно зменшують ефективну дальність сполучення Bluetooth-пристроїв.


Частота

Специфікація Bluetooth була розроблена для об’єднання різних схожих протоколів передачі даних по радіохвилях на близькі відстані групою Bluetooth Special Interest Group (в неї увійшли компанії Ericsson, IBM, Intel, Toshiba і Nokia), заснованої в 1998 р. Згодом, в 2002 році, специфікація Bluetooth також стала частиною стандарту IEEE 802.15.1. Принцип дії Bluetooth простий – використання радіохвиль так званого діапазону ISM (Industry, Science and Medicine). Це вільний від ліцензування діапазон частот від 2,4 до 2,4835 ГГц. У Bluetooth-пристроях використовується метод Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS), який дуже просто і дешево апаратно реалізується і забезпечує захист даних від перешкод. За алгоритмом роботи FHSS, несуча частота сигналу в Bluetooth змінюється стрибкоподібно багато разів в секунду, причому послідовність перемикання між різними робочими частотами (каналами) відома тільки передавачу і приймачу, і кожні 625 мкс передавач і приймач синхронно перебудовуються на іншу частоту. Так забезпечується можливість одночасної роботи в одному місці безлічі пар Bluetooth-передавачів і приймачів – вони не будуть заважати один одному. Треба сказати, що протокол Bluetooth дозволяє використовувати не тільки загальноприйняті з’єднання “точка-точка” (наприклад, двох телефонів між собою), але і режим з’єднання багатьох точок з одним широкомовною пристроєм.


Швидкість і вдосконалення

У специфікації Bluetooth було вже багато різних версій, і ця технологія продовжує удосконалюватися і сьогодні. Перші версії протоколу, 1.0 і 1.0B, 1998 року, були ще дуже недосконалими в плані сумісності різних пристроїв і анонімності з’єднання. У Bluetooth 1.1 додалася підтримка нешифрованих каналів і можливість відображення рівня потужності сигналу. У Bluetooth 1.2 було введено відразу багато поліпшень – AFH, eSCO, підтримка UART в HCI, більш висока швидкість виявлення, підключення і передачі (до 721 кбіт / с проти початкових 64) даних. У 2004 році вийшла ще більш досконала версія 2.0 (всі версії мають зворотну сумісність з найпершими). Тут вже з’явилася швидкість до 2-3 Мбіт/с (Enhanced Data Rate – EDR), на практиці – максимум 2,1 Мбіт / с . Також пристрої з підтримкою Bluetooth 2.0 споживають менше енергії. у 2007 році з’явився Bluetooth 2.1, а в 2008 Bluetooth 2.1 + EDR з ще більш низьким (в 5 разів) споживанням енергії, більш високим рівнем захисту даних, прискореної зв’язком Bluetooth-пристроїв. Наступна версія Bluetooth 3.0 + HS від 2009 року теоретично дозволяє швидкість передачі даних в 24 Мбіт/с. Додані AMP (асиметрична мультипроцесорна обробка) і сумісність зі стандартом 802.11. Але все ж не швидкість передачі даних є найбільш пріоритетною для розвитку технології, а знижене енергоспоживання, адже в основному Bluetooth використовується саме на мобільних пристроях. У тому ж 2009 році з’явилася специфікація Bluetooth 4.0 з переробленим алгоритмом роботи, який дозволяє включати передавач тільки під час передачі даних. Швидкість передачі даних по новому стандарту буде всього до 1 Мбіт/с, зате з ним можна використовувати самі мініатюрні пристрої, зокрема сенсори спортивного взуття, датчики вологості і температури, годинник та ін. Сам по собі Bluetooth модуль версії 4.0 може працювати кілька років на одній батарейці – і дозволяє при цьому встановлювати з’єднання всього за 5 мілісекунд на відстані до 100 м, шифруючи при цьому дані AES-шифруванням. В даний момент цей стандарт на практиці найбільше реалізується компаніями Apple і HTC в своїх комунікаторах.


Захищеність

Для можливості спільної роботи Bluetooth-пристроїв потрібно, щоб вони підтримували один профіль команд і передачі даних – A2DP для передачі аудіопотоку, AVRCP для роботи пультів управління, BIP для пересилання зображень, BPP для друку, CIP для доступу до ISDN, CTP для бездротової телефонії, DIP для ідентифікації класу і типу пристрою, HID для підтримки HID-пристроїв (мишок, клавіатур), та ін. Всього таких різних профілів існує близько 20. Потрібно завжди пам’ятати, що як і Wi-FI, Bluetooth широкосмуговий, передається по радіохвилях, а значить потенційно вразливим для перехоплення даних, а також і для підбору PIN-коду будь-якого пристрою і неавторизованого з’єднання з ним. Втім, навіть для простих PIN-кодів для подібного злому потрібно тривале перебування зловмисника з відповідним апаратним та програмним забезпеченням в межах прямої видимості – буквально на відстані декількох десятків метрів. Елементарне виключення Bluetooth в той час, коли його функції не потрібні, достатньо добре захистить і пристрій, і конфіденційні дані. На деяких типах пристроїв таке відключення може бути і неможливим, але навряд чи кому може бути цікавий злом Bluetooth-принтера.


Висновок

Значення технології Bluetooth в сучасному світі величезна. Це найпростіший і ефективний спосіб разової передачі певних даних (фотографій, музики, документів) з телефону на телефон, з фотоапарата на ноутбук, зі смартфона на принтер та  ін. Не потрібна метушня з кабелями, не потрібна навіть пряма видимість, а наявність підтримки Bluetooth сьогодні є навіть у самих бюджетних пристроїв. Внаслідок простоти апаратної реалізації технології, куди завгодно можна встановити і Bluetooth-модуль, щоб підключається через USB – він коштує зовсім небагато. Особливо зручно використання бездротової гарнітури (навушників і мікрофону) для телефону – це дозволяє звільнити руки водієві, дозволяє будь-якій людині перебувати на зв’язку де завгодно – в натовпі, в громадському транспорті, в самих скрутних обставинах. Але з розвитком можливостей мобільних пристроїв – нетбуків, КПК, електронних книжок і смартфонів, Bluetooth може відступити на задній план, здавши свої позиції технології Wi-Fi. Хоча специфікація Bluetooth і забезпечує можливість створення повноцінної мережі між двома пристроями, або доступу до Інтернету, на практиці це зазвичай не реалізовується – немає пристроїв з такими профілями. Втім, сьогодні навіть самий бюджетний смартфон або нетбук має на борту обидві ці технології – Wi-Fi для мереж, а Bluetooth для зв’язку з будь-якими іншими пристроями.

Читайте також Як підключити Bluetooth в різних версіях Віндовс.


Більше цікавої і корисної інформації про Wi-Fi і все що пов’язано тут.

Інтернет провайдер “Пленет” працює по Івано-Франківській області, робота пов’язана з підключенням інтернету, встановленням систем відеоспостереження та ремонтом і обслуговуванням офісної та побутової техніки. Пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com, або телефонуйте за номерами вказаними нижче.