Наші офіси: м.Галич м-н.Різдва 7а;м. Івано-Франківськ вул.Кармелюка 4

(3431) 22-784 ple_net@ukr.net

Про материнську плату, процесор, оперативну пам’ять, постійну пам’ять і контроллери материнської плати

материнська плата

Материнська плата

Якщо комп’ютер порівнювати з організмом людини, то материнська плата – це хребет, основа будь-якого комп’ютера. Вона не просто з’єднує в єдине і координує роботу таких його різних компонентів, як оперативна пам’ять, процесор, плати розширення і всілякі накопичувачі, а й перерозподіляє напругу яка подається блоком до них, зумовлюючи його характеристики. Материнка – це складна багатошарова друкована плата , на якій встановлюються усі самі основні компоненти комп’ютера: центральний процесор, оперативний пристрій і контролер оперативної пам’яті, завантажувальний постійно запам’ятовуючий пристрій, контролери базових інтерфейсів вводу-виводу, різні шини.


Процесор

Кожен, хто користується комп’ютером, знає, що процесор – основна його мікросхема, його «мозок», який виконує логічні і математичні операції. Він керує роботою всіх пристроїв комп’ютера, а його швидкодія визначає швидкість роботи всієї системи. Робочу напругу процесора забезпечує материнська плата, і тому різним маркам процесорів відповідають різні материнські плати. У персонального комп’ютера обов’язково є центральний процесор, що виконує всі основні операції. Часто комп’ютер оснащують співпроцесорами, які орієнтовані на виконання специфічних функцій. Математичний співпроцесор обробляє числові дані в форматі з плаваючою крапкою, графічний – графічні зображення, співпроцесор введення / виведення призначений для поліпшення взаємодії з периферійними пристроями. Їх установка спочатку передбачена в конструкції материнської плати.


Оперативна пам’ять

Оперативна пам’ять RAM (Random Access Memory) – це набір мікросхем, які призначені для зберігання даних в той час, поки включений комп’ютер. З неї процесор бере дані і програми для обробки, в неї записує отримані результати. За принципом дії є два основних види оперативної пам’яті: динамічна DRAM і статична SRAM. Перевагою DRAM є простота реалізації, і, відповідно, низька вартість. SRAM працює набагато швидше, але складний технологічний процес її виготовлення обумовлює набагато більшу вартість. Мікросхеми DRAM використовуються в якості основної оперативної пам’яті, а SRAM – для кеш-пам’яті.

Оперативна пам’ять розміщується на стандартних панелях. Її модулі вставляються в відповідні роз’єми для підключення на материнській платі. Конструктивно модулі RAM виконуються як дворядні (DIMM – модулі) і однорядні (SIMM – модулі). Комбінувати різні модулі на одній материнській платі можна. Особливістю комп’ютерів з процесорами Pentium є те, що в них однорядні модулі застосовуються тільки парами (на материнській платі завжди парне кількість роз’ємів). DIMM – модулі можна використовувати по одному.


Постійна пам’ять

На відміну від RAM – постійна пам’ять ROM (Read Only Memory) – це мікросхема, яка призначена для тривалого зберігання інформації, навіть при вимкненому комп’ютері. Вхідні дані в комплект програми записуються туди на етапі виготовлення мікросхеми і складають так звану базову систему введення / виведення BIOS (Basic Input Output System). Вони перевіряють склад і працездатність всієї системи, забезпечують її взаємодію з монітором, клавіатурою, гнучкими і жорсткими дисками.

Для роботи програм BIOS потрібно вся інформація про поточну конфігурацію системи. Її не можна зберегти ні в RАM, ні в ROM, які починають «працювати» на вже включеному комп’ютері. Для цих цілей на материнській платі встановлена мікросхема енергонезалежної пам’яті CMOS, яка живиться від невеликої батарейки, встановленої на материнській платі. Як перепрошити BIOS ми описували в цій статті раніше.


Контролери материнської плати

Контролери материнської плати, які визначають її функціональні можливості, і відповідають за роботу всіх компонентів комп’ютера, прийнято називати північним і південним мостом. Конструктивно ці набори мікросхем зібрані в мікропроцесорні комплекти, звані чіпсетом (від англ. Chipset).

Північний міст

Північний міст (Northbridge) – це системний контролер, який відповідає за роботу «швидкої» частини пристроїв комп’ютера: процесора, RAM і відеоадаптера. Одна з основних функцій північного моста – це забезпечення взаємодії системної плати з процесором, визначення швидкості їх роботи. Тому північний міст контролює частоту системної шини, тип і максимально можливий об’єм оперативної пам’яті. У багатьох сучасних материнських платах вбудований відеоадаптер є також частиною північного моста. Північний міст відповідає за швидкодію шини відеоадаптера. Серед «завдань» північного моста – зв’язок всіх перерахованих пристроїв з південним мостом.

Зовні північний міст – квадратний мікрочіп, розташований у верхній частині материнської плати під процесором. Так як він має температуру приблизно на 300С більше південного моста, в більшості випадків північний міст має додаткове охолодження – пасивний радіатор або, значно рідше, радіатор з невеликим кулером.

Для підключення ЦПУ північному мосту можуть використовуватися FSB-шини HyperTransport і SCI, а для включення графічного контролера на материнських платах використовується шина PCI Express (на старих материнських платах – шини ISA, VLB, PCI і шина AGP).

Південний міст

Південний міст (Southbridge) – це функціональний контролер, який відповідає за «повільні» операції – взаємодія між інтерфейсами SATA, IDE, LAN, USB, Embeded Audio і північним мостом. Також в його «зоні відповідальності» – SM шина (управління вентиляторами на платі), шина LPC Bridge, IRQ-контролер, DMA-контролер, BIOS, системний годинник, системи енергозабезпечення APM і ACPI. Відомий південний міст також під назвою контролер введення-виведення або ICH (In / Out Controller Hub). У старих моделях материнських плат південний міст відповідав за обробку даних на шинах ISA, PCI і PCIe.

Через технологічні особливості саме південний міст – щит комп’ютера, який «тримає удар». Причин його виходу з ладу набагато більше, ніж інших пристроїв і мікросхем материнської плати, адже він безпосередньо працює з «зовнішніми» пристроями. Коротке замикання будь-якого з роз’ємів, наприклад USB, несправність живлення жорсткого диска можуть стати фатальними для південного моста – виходить з ладу система додаткового охолодження, він перегрівається і горить. У переважній більшості випадків згорілий на материнській платі південний міст ремонту не підлягає, а потрібна заміна всієї плати.


Також на материнській платі встановлені різні роз’єми (слоти) для підключення зовнішніх додаткових пристроїв.

Для визначення моделі материнської плати, встановленої на комп’ютері потрібно: в Linux для цих цілей використовується утиліта dmidecode, в Windows – SIW або Everest.

Форм-фактор (стандарт) материнської плати визначає її розміри, місця кріплення до корпусу; розташування роз’єму процесора, інтерфейсів шин, портів, що відповідають за введення / виведення, слотів для оперативної пам’яті, а також типи роз’ємів для підключення блоку живлення. Він носить тільки рекомендаційний характер, але виробники намагаються їх дотримуватися, так як це забезпечує поєднувати материнські плати зі стандартизованим обладнанням інших виробників.


Більше інформації про різні комп’ютерні програми  та комп’ютерну начинку(залізо) тут.

Сервісний центр “Пленет” займається ремонтом та налагодженням комп’ютерної та побутової техніки в Івано-Франківську та області.Також можливо Вас зацікавлять інші послуги які ми надаємо ( підключення інтернету, встановлення систем відеоспостереження) Звертайтеся по телефонах вказаних нижче, залишайте онлайн заявки та пишіть нам на пошту plenetmail@gmail.com